Diyet Hizmetleri ve Yaşam Koçluğu |

Fatma Hanım 5 Ayda 20 Kilo Verdi

- Fatma Hanım, kendinizden ve kilo alma sürecinizden bahsedebilir misiniz?
 
Şu anda 47 yaşındayım. 19 yaşındayken evlendim ve evlendiğimde 50 kiloydum. 27 yaşındayken eşimi kaybettim. 2 kere depresyona girdim. Depresyon ilaçları ve bel fıtığımdan kaynaklanan kortizon ilaçları kilo alma sürecimi hızlandırdı. 46 yaşıma geldiğimde 97-98 kiloları görmüştüm.
 
- Daha önceden zayıflamayı denemiş miydiniz? Eğer denedi iseniz hangi metotları?
 
Zayıflamayı birçok kez denedim. 10 sene önce devlet hastanesinin diyetisyeni ile kilo vermeyi denemiştim. Ancak kişiye uygun bir diyet listesi değildi. Herhangi bir tahlil yapılmadan direk uygulamaya geçildi. 3 ayda 7 kilo verdim fakat daha sonra fazlasıyla geri aldım. Ayrıca herhangi bir diyetisyene gitmeden yediklerime dikkat ederek kendim de kilo vermeye çalıştım, ancak maksimum 3-5 kilo verdim ve bırakınca yine fazlasıyla geri aldım. Kısa bir süre de zayıflattığı iddia edilen bitkisel kürleri denedim ama tansiyonumu yükselttiği ve kilo verdirmediği için birkaç kullanımdan sonra bıraktım.
 
 
- Zayıflamaya ne zaman ve neden karar verdiniz?
 
Zayıflamaya 98 kiloya ulaşınca ciddi olarak karar verdim. Ayrıca iki sene önce ayağımı çok kotu bir şekilde burktum ve liflerim koptu. Liflerim iyileştikten sonra da ayaklarım sürekli şişiyordu ve rahat yürüyemiyordum. Hareket etmem gün geçtikçe zorlaşıyordu. Yaşım 50 olmadan sağlığım için kilo vermem gerektiğinin farkındaydım. Yaş ilerledikçe kilo vermek daha da zorlaşacaktı. Bütün bunların sonucunda zayıflamaya karar verdim.
 
- Gizem Hanım ile birlikte çalışmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?
 
Zayıflamaya karar verdiğimde bunu bir diyetisyen desteği ile yapmak istedim. Kızım internette bir araştırma yaptı ve Gizem Hanım’ı şans eseri buldu. Gizem Hanım’la 6 ay önce çalışmaya başladık ve iyi ki de başlamışız diye düşünüyorum. Gizem hanıma giderken zaten beynimde bu işi bitirmiştim, çok kararlıydım.
 
 
- Kilo verme sürecinizden ve uyguladığınız beslenme programından kısaca bahsedebilir misiniz?
 
Öncelikli olarak gerekli olan testler ve yağ-kas-su ölçümleri yapıldı ve diyet yapmama bir sakınca olmadığı için, sonuçlara ve yaşam tarzıma göre bir beslenme programı hazırladı Gizem Hanım. Bu beslenme programı tamamen bana özel olarak hazırlandı. Her kontrolümüzde verdiğim kiloya ve yağ-kas ölçüm sonuçlarına göre beslenme programımı güncelledik. Gizem Hanım’ın hazırladığı beslenme programlarına harfi harfine sadık kaldım. İlk 15 gün zorlanmıştım fakat daha sonra hiç açlık hissetmeden, yiyerek kilo verdim. Beş ayda 20 kg vererek programı tamamladım. Şimdi kilo koruma sürecindeyim.
 
- Zayıflama sürecinizde kazandığınız sağlıklı beslenme alışkanlıkları neler oldu?
 
Öncelikli olarak günde sadece 2-3 öğün değil 6 öğün yemesini öğrendim. Yemekleri pişirirken daha az yağ kullanmayı ve baharatlarla da yemeklerin nasıl lezzetli hale geldiğini gördüm. Porsiyonları küçülttüm. Beyaz ekmek yerine tam tahıl ya da çavdarlı ekmeğini severek yedim. Daha önceden sadece siyah çay içerdim ama artık yeşil çay gibi sağlıklı bitki çayları da içiyorum.
 
- Diyet süresince herhangi bir bitkisel destek veya ilaç kullandınız mı?
 
Hayır, diyetim süresince herhangi bir bitkisel destek veya ilaç kullanmadım. Sadece yeşil çay gibi sağlıklı bitki çayları içtim ve bu da bir alışkanlık haline geldi.
 
 
- Eklemek istediğiniz herhangi bir konu var mı?
 
Bu süreçte benden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Gizem Hanım’a çok teşekkür ederim. Her zaman yanımda, en fazla bir telefon uzağımda oldu. Beni destekleyip moral verdi. Gece gündüz sıkılmadan kendisine ulaşabildim. Bu süreçte diyetisyeninizin size destek olması çok önemli bir konu. Evdekiler de benden desteğini esirgemediler. Şimdi kilo koruma programındayım. Beslenme alışkanlıklarım tamamıyla değiştiği için kilo koruma programında da zorlanmıyorum. Bu süreci geçici bir süreç olarak değil, yaşam felsefem olarak kabul ettim. Yardımlarından dolayı Gizem Hanım’a çok teşekkür ederim, onu çok seviyorum.
 
Diyetisyen Gizem TUTAR’IN yorumu: Fatma Hanım, programa başladığımız dönemde yağ oranı %40’ın üzerindeydi ve beden kitle indeksi sınıflandırmasına göre obez grubunda yer alıyordu. Program sürecinde bazı nedenlerle sıkça şehir dışı gezilerine çıkmak zorunda kalsa da, beslenme programını çok düzenli ve disiplinli bir şekilde uyguladı. Herhangi bir bitkisel destek veya egzersiz programı uygulamadan sadece ona özel hazırladığımız beslenme programı ile 5 ayda 20 kg vermeyi başardı. Kaybettiği kiloların %90’ı yağ dokusundan gerçekleşti. Fatma Hanım, süreç boyunca son derece kararlı, durumu ile ilgili bilgi talebinde bulunan bilinçli bir danışan oldu ve bu da başarıyı beraberinde getirdi. Fatma Hanım, başarınızdan ötürü sizi gönülden takdir ediyor, yol arkadaşı olarak beni seçtiğiniz için teşekkür ediyorum. Sizi, kızınız İlknur Hanım’ı ve tatlı torununuzu her zaman ziyaretime bekliyorum.
Gizem Şeber Randevu

Gizem ŞEBER

Diyetisyen & Yaşam Koçu

Uygun Randevu Saatleri
TAKİP EDİN
TAKİP EDİN
TAKİP EDİN