Diyet Hizmetleri ve Yaşam Koçluğu |

Koray Bey 10 Ayda 26Kilo Verdi

- Koray Bey, kendinizden ve kilo alma sürecinizden bahseder misiniz?
 
Herkese merhaba, Benim adım Koray Civelek 42 yaşındayım. Aslında ben 24 yaşıma gelene kadar 70-72 kilo arasındaydım (Boyum 180 cm.)  ve inanılmaz zayıftım bu da beni hep rahatsız ediyordu bu yaşıma kadarda kilo alabilmek için her şeyi denedim neredeyse, sonrasında askere gittim ve döndüğümde 87 kilo olmuştum. Hep istediğim şeydi bu ve çok mutluydum bundan o yüzdende bunun için herhangi bir şey yapmadım. Sonrasında ise evlendim ve kilom 95’e çıktı, 2 sene sonrasında ise boşandım ve her şeyi tamamen bıraktım, bundan sonrasında ise zaten kilo ile ilgili hiçbir şey hatırlamıyorum çünkü en son baktığımda 110 kilo olmuştu.
 
– Daha önce zayıflamayı denemiş miydiniz?
 
110 kilo olduğumda zayıflamak gibi bir düşünce hiç yoktu aklımda o şekilde hayatıma devam ediyordum ve mutlu olduğumu düşünüyordum.
 
– Fazla kilolarınız herhangi bir sağlık sorununa neden olmuş muydu?
 
Kilolarımın başıma sağlık sorunu açacağını biliyordum özelliklede ailemde şeker hastaları bir hayli fazla, sık sık kan şekerim düşüyordu özellikle akşam yemeklerinden önce bu yüzden de eve geldiğimde gözüm yemekten başka hiçbir şeyi görmüyordu.
 
– Zayıflamaya ne zaman ve neden karar verdiniz?
 
Dediğim gibi aslında mutlu zannediyordum kendimi o şekilde ama 2 sene önce babamı kanserden kaybettik, sonrasında bir gün evde otururken kuzenlerim “ Koray abi, ne yapıyorsun böyle, bu şekilde ne kadar daha devam edeceksin? Artık bu kilo ile ilgili sorunlarına bir çözüm bul, uyan ve silkelen” dediler. Babamı da kaybetmiş olmak aslında içime de bir korku düşürmüştü kalp rahatsızlıkları ve dedemin de kalp krizinden ölüşü aklıma geldi ve ertesi günü mutlaka buna bir çözüm bulacağım dedim.
 
 
 
 
– Gizem Hanım’la çalışmaya nasıl karar verdiniz?
 
Zayıflamaya karar verdiğimde aklıma asla bir diyetisyen gelmedi, spor yaparak bunu yapabileceğimi düşündüm. Bir spor salonuna gidip üye oldum ve bana söylenenleri yaptım haftada en az 3 gün spor yapmam gerekiyordu. 10 gün kadar bu şekilde devam ettim ama kendimi daha kötü hissediyordum çünkü yaptığım sporun harcadığım emeğin boşa gitmemesi için özellikle akşam yemeklerini salata ile geçiştiriyordum. Bir gün kuzenimin çalıştığı bankaya yolum düştü ve gördüklerime inanamadım çünkü inanılmaz zayıflamıştı nasıl oldu bu dedim çünkü sporda yapacak birisi değildi, işte o zaman bana kuzenimin söylediği şey “Diyetisyen Gizem Hanım sayesinde” dedi. Hemen randevu aldım ve görüşmeye gittim.
 
– Kilo verme sürecinizden bahseder misiniz? Beslenme düzenlemeniz nasıldı?
 
Spora gitmek ve kafama göre bir beslenme düzeni yapmak kısa bir dönem içinde olsa bazı şeylerin mahvolmasına yetmiş, bir sürü tahlil yaptırdım, şekerim 220, kolesterolüm  400 civarlarında idi. Gizem hanımla konuşmamda spora devam edeceğimi söyledim o da ona göre bir beslenme düzeni belirledi.  İlk başlarda günde 6 öğün yiyordum aslında bu durumdan da çok memnundum, üstelik beni en çok şaşırtan şeyde yemeklerden neleri sevip sevmediğimi sorması ve onlara göre günlük bir beslenme programı yazması oldu. Artık asla kan şekerim düşmüyordu, şeker ve kolesterol içinde doktorumun yazdığı haplarımı kullanıyordum.
 
– Ne kadar zamanda kaç kilo kaybettiniz?
 
Gizem Hanımla görüşmemde benim tek söylediğim şey bu kiloları vermek ve asla bir daha almak istemiyorum o yüzden de kesinlikle acele etmek istemiyorum ve ayda 5-6 kilo vermek gibi bir düşüncem yok dedim. Yaklaşık 10 ayda 26 kilo verdim.
 
– Hiç motivasyonunuzu kaybettiğiniz zamanlar oldu mu? Böyle süreçleri nasıl aştınız?
 
Aslında kilo vermeye başlayınca etrafınızdakilerde bunu fark edince size gelen olumlu tepkiler motivasyonu sürekli yükseltiyor. Ama kilo verme sürecinde benim canımı sıkan ve moralimi bozan şey 90 kilo ya indiğimde spor ve beslenme programıma birebir bağlı kaldığım halde üst üste 3 tartı döneminde de bir türlü kilo veremem olmuştu.  Tabi ki bu durumda Gizem Hanım’ın bitmek bilmeyen alternatifleri devreye girdi ve yaklaşık 3 ay kadar spor ve diyete ara verdik.  Bu 3 aylık dönemde kilomu korudum ve tekrar başladığımızda ise kiloları arka arkaya vermeye başladım. Benim bunun için söylemek istediğim tek şeyim var motivasyonu kaybetmek diye bir şey yok çünkü bütün bu süreçler için Gizem Hanım var 
 
– Zayıflamak hayatınızda neleri değiştirdi?
 
Ben bunu tarif edip anlatamam, artık asansör yerine kesinlikle merdivenleri kullanıyorum J Temmuz 2011 yılında Caddebostan’ da yapılan Triatlon yarışlarına katıldım ve bitirdim, düzenli olarak spor yapıyorum ve Lisanslı olarak bisiklete biniyorum. Bir mağazaya girdiğimde büyük beden kalmadı kusura bakmayın sözlerini artık duymuyorum J  Şekerim artık düşmüyor sürekli limitler içinde ve ilaçlarımı kullanmıyorum.  Rahat ve özgür hareket edebilmek eğilip ayakkabımı rahat rahat bağlayabilmek gerçekten büyük bir mutluluk.
 
– Zayıflamak isteyenlere neler önerirsiniz?
 
Benim önerim kesinlikle Gizem Hanım’la tanışmaları, çünkü alabileceğiniz en doğru yardımı alacaksınız. Asla kendi çabalarınızla bir şeyler yapmaya çalışmayın ve kesinlikle piyasada sunulan bir sürü yardımcı ilaç ya da bitkilere itibar etmeyin. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin tek yolu en iyi desteği almaktan geçiyor.
 
 
– Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?
Kilo koruma programım hala devam ediyor. Her şey gayet güzel gidiyor. Gizem Hanıma gerçekten çok teşekkür ederim.
 
DİYETİSYEN GİZEM TUTAR’IN YORUMU: Koray Bey; ilk geldiğinde beslenme programını hazırladığımızda bu program ile kilo veremeyeceğine inandı, çünkü program ona çok kalabalık geldi. “Ben bu kadar yiyerek nasıl kilo vereceğim?” diye sordu. Ama inandı ve programa başladı, ilk haftalarda sonuçlar hemen kendini göstermeye başladı.
 
Anadolu yakasında başlayan hikayemiz, Koray Bey’in karşıdan gelmesi zor olmasına rağmen Avrupa yakasında devam etti.
 
Koray Bey’in kilo vermesi direnmeye başladığında bir süre koruma programına geçip vücudunu dinlendirdik, geri döndüğünde ise hem kendisi hem de metabolizması yeniden kilo vermeye hazırdı 
 
Hayatımda gördüğüm en azimli insanlardan birisi. Kilo vermek, sadece kıyafetlerini değil hayata bakış açısını tamamen değiştirdi. İyi bir beslenme bilinci kazanmasının yanı sıra, hayatının bütün alanlarında sağlığına ve kendisine özen göstermeye başladı. Bir hayal kurdu, onu amaca çevirdi ve başardı: Triatlonu tamamladı!
 
Hayat hikâyesine kaldığı yerden ama eskisine göre çok daha mutlu ve sağlıklı olarak devam ediyor. Koray Bey; iyi ki sizi tanıdık ve iyi ki TUTAR’LI DİYET ailesinin başarılı ve azimli üyelerinden birisiniz. 
Gizem Şeber Randevu

Gizem ŞEBER

Diyetisyen & Yaşam Koçu

Uygun Randevu Saatleri
TAKİP EDİN
TAKİP EDİN
TAKİP EDİN