Diyet Hizmetleri ve Yaşam Koçluğu |

Mehmet Ali Bey 8 Ayda 34 Kilo Verdi

- Mehmet Ali, kendinden ve kilo alma sürecinden bahseder misin?
 
Ben 22 yaşımdayım, üniversite öğrencisiyim. Kendimi hatırladığımdan beri hep kilolu bir çocuktum. Yani yemek için yaşayan biriydim : ). Şimdi doğru beslenmeyi Gizem Hanım sayesinde öğrenerek yaşamak için yiyenlerden oldum.Hala yemeklerden aynı zevki alıyorum sadece doğru ve düzenli besleniyorum.
 
– Daha önce zayıflamayı hiç denemiş miydin?
 
Daha önce akupunktur yöntemiyle zayıflamayı denedim, 15 kilo verdim ama beslenme düzenimi değiştirmediğim için verdiğim kiloların daha fazlasını zaman içerisinde geri aldım.
 
 
– Zayıflamaya ne zaman ve neden karar verdin?
 
2008 Aralık ayı içerisinde artık bol pantolonların bile dar gelmeye başladığını hissettiğimde kilo vermemin zamanı geldiğini anladım zaten bu arada 107 kilo olmuştum. Aslında çok anlık gelişti diyebiliriz.
 
– Gizem Hanım’la çalışmaya nasıl karar verdin?
 
Kilo vermeye karar verdikten sonra internetten diyetisyen aradım ve girdiğim sitelerde insan yapmış olduğu güzel yorumlardan etkilendim. Yani buna güzel bir tesadüf diyebiliriz.
 
 
– Kilo verme sürecini bizlerle paylaşır mısın?
 
Kilo vermek benim için tabi ki kolay değildi ama bu dönemde Gizem Hanım bunu benim düzensiz hayatıma çok güzel adapte etti. Öğrenci olduğum için sürekli dışarıda yemek zorunda kalıyordum ve bu zamanlarda hem sevdiğim fast-food yemeklerinden mahrum kalmadan ve diyetimi bozmadan çok alternatifli yemek yiyebiliyordum. Yani beslenme programımda döner de oldu, hamburger de…
 
– Hiç motivasyonunu kaybettiğin anlar oldu mu? Bu süreci nasıl aştın?
 
Tabi ki motivasyonumun kaybolduğu anlar oldu hatta birkaç hafta üst üste kilo veremediğim zamanlar oldu ama bu süreci de hem Gizem Hanım ve ailemin desteğiyle aştım.Kilo veremediğim zamanlarda bile haftanın bir günü isteğim gibi yemek yiyerek diyetimi bozuyordum.İnsanın istediklerini bir günde olsa yiyebilmesi motivasyonunu yerine getiriyor.
 
– Diyet süresince herhangi bir bitkisel destek veya ilaç kullandın mı?
 
Diyet sürecimde hiç ilaç kullanmadım.
 
– Zayıflamak isteyenlere ne önerirsin?
 
Zayıflamak isteyenlerin Pazartesi gününü beklememelerini ve karar verdikleri anda başlamalarını öneriyorum, tabi ki kilo veremediklerinde motivasyonlarını kaybetmemelerini ve doktorlarına güvenmelerini öneriyorum.
 
– Sağlıklı kiloda olmak yaşamına neler kattı?
 
Sağlıklı kiloda olmak insanın özgüveni arttırıyor, aynalarla daha barışık yaşıyorsunuz, büyük beden kıyafet aramıyorsunuz –pantolonlarımın ilk ve son halinden anlayabilirsiniz ve hareket etme isteği kesinlikle çok artıyor.
 
– Eklemek istediğin bir konu var mı? Kilo koruma programında sürecin nasıl geçiyor?
 
Koruma sürecinde zorlanmıyorum. Program çerçevesinde devam ediyorum, kilo koruma programında istediğim her besini tüketebiliyorum. Bunun dışında Gizem Hanım işinde çok iyi ve tam bir moral kaynağı : )
 
Diyetisyen Gizem TUTAR’ın Yorumu:  Mehmet Ali ile tam yaşantımın baştan aşağı değiştiği bir süreçte tanıştım. Programımıza hastanede başladık ve sonra transfer olduğum klinikte devam ettik. Yani ilk görüşmemizle ikinci görüşmemiz aynı yerde değildi. Ben bu durumun Mehmet Ali’nin motivasyonunu kıracağını düşünürken, o bana ve yöntemimize olan inancını daha ilk haftadan kanıtladı. Her zaman mantıklı, azimli, kararlı ve disiplinli oldu Mehmet Ali. Haftada sadece 1 gün 1 saat futbol oynamak dışında fiziksel aktivite yapma şansı olmayan ve okulda öğlen yemeklerinde fast-food beslenmek zorunda olan –ve fast-food besinleri seven : ) – bir öğrenci olarak Mehmet Ali, çift ana dal yapmasından ötürü okuldaki yoğunluğuna, ders programının ağırlığına ve hafta sonları yaklaşık 2 saatlik bir mesafeden geliyor olmasına rağmen görüşmelerimizi hiçbir zaman aksatmadı. Aramızda oluşan karşılıklı güven ve sinerji sayesinde 8 ayda 34 kilo kaybetmeyi başardı. İlk görüşmemizde %35’in üzerindeki yağ oranı şu anda %13. Kaybettiği vücut ağırlığının %90’ı yağ dokusundan gerçekleşti. Programa ilk başladığında metabolik hızı kilogramı başına 19,5 kalori iken, koruma programına geçtiği gün kilogramı başına metabolik hızı 23,9 kaloriye ulaşmıştı.
 
Bütün bunların dışında; 8 ay her hafta görüşmelerimize, beden bileşim ölçümlerimize ve beslenme programının güncellenmesine devam ettik, birlikte yol aldık. Şimdi okuyacaklarınızı belirtmeden geçemeyeceğim. Mehmet Ali; sorumluluklarının son derece bilincinde olan, hayata dair hedeflerini önceden belirleyen ve planlı hareket eden aynı zamanda da son derece başarılı bir öğrenci. Gelecekte de sektöründe önde gelen kişilerden olacağına dair inancım tam. Aynı zamanda da aile sevgisi, insan sevgisi ve saygısı çok yüksek bir kişi. Kısacası Mehmet Ali’yi tanıdığım ve danışanım olduğu için çok mutluyum. Ağustos 2009’dan beri de kilosunu başarıyla koruyor. Benim için de daha büyük bir gurur olmasa gerek : )
Gizem Şeber Randevu

Gizem ŞEBER

Diyetisyen & Yaşam Koçu

Uygun Randevu Saatleri
TAKİP EDİN
TAKİP EDİN
TAKİP EDİN