Diyet Hizmetleri ve Yaşam Koçluğu |

Sadiye Hanım 9 Ayda 20 Kilo Verdi

- Kendinizden ve kilo alma sürecinizden bahseder misiniz?
 
Adım Sadiye Erimli, 33 yaşındayım müzik öğretmeniyim ve ses sanatçısıyım.. Çok küçük yaşlardan beri kilo sorunum var. Sanırım 6 yaşımdan itibaren kilo almaya başladım ve artarak devam etti bu süreç. Ortaokula geldiğimde 80 kiloya kadar çıktığımı biliyorum.
 
- Daha önce zayıflamayı denemiş miydiniz? Denediyseniz hangi metotları denemiştiniz?
 
Zayıflamayı çok denedim tabi ki, hatta denemediğim yöntem kalmadı diyebilirim. Rejim yaptım, piyasada bu konuda çıkan tüm ilaçları kullandım, itiraf etmeliyim ki diyetisyene gitmemek için elimden her şeyi yaptım.
 
 
- Zayıflamaya ne zaman ve neden karar verdiniz?
 
Bütün bu çabalarım sonuç verdi tabi ama çok kısa süre sonra kilolarımı fazlasıyla geri aldım…
 
Ses sanatçısı olduğum için dış görüntü benim için başka insanlardan daha önemli oldu her zaman. İtiraf etmeliyim ki doktora veya bir uzmana gitmek beni her zaman korkutmuştur ancak kilo problemim beni özellikle sahneye çıkarken o kadar üzmeye başladı ki artık bir uzman yardımına kesinlikle ihtiyacım olduğuna kadar verdim.
 
- Gizem Hanım’la çalışmaya nasıl karar verdiniz?
 
Ben bir uzman arayışı içindeyken kuzenimin yönlendirmesiyle Gizem hanımla tanıştım ve çalışmaya başladık.
 
– Kilo verme sürecinizi bizimle paylaşır mısınız? Ne kadar zamanda ne kadar kilo verdiniz?
 
9 ayda 20 kilo verdim. Aslında bu kadar üzülmeden ve neredeyse zevk alarak böyle kilo vereceğim hiç aklıma gelmezdi.. Hele ilk diyet listesini aldığımda öyle çok yemek yemem gerekiyordu ki şaşırdım. Ancak ilk 15 günde 4,5 kilo verince şaşkınlığım daha da arttı. Ve ilk aylarda aşağı yukarı aynı hızla kilo vermeye devam ettim. Gizem hanımın sözünü dinlediğim sürece her gittiğimde ciddi kilo vermiş oluyordum. Ara sıra yoldan çıktığımda ise beni öyle tatlı ikaz ediyordu ki utancımdan öbür hafta ne yapıp edip kilo veriyordum.
 
 
- Hiç motivasyonunuzu kaybettiğiniz anlar oldu mu?
 
Tabi oldu, ama diyetin sıkıcılığından değil benim çalışma programımın yoğunluğundan oluştu böyle bir durum. Ama Gizem Hanım beni inanılmaz bir şekilde toparladı ve diyet programını bana göre ayarlayarak her şartta kilo vermemi sağladı bu yüzden gerçekten minnettarım…
 
- Diyet sürecinde herhangi bir ilaç veya bitkisel bir destek kullandınız mı?
 
Diyet sürecinde hiçbir ilaç ya da bitkisel destek kullanmadık..
 
- Zayıflamak isteyenlere ne önerirsiniz?
 
Uzman bir zayıflama girişimcisi olarak : ) ilaç, gazete diyetleri ve benzeri aktivitelerle kesinlikle zaman kaybetmemelerini öneririm öncelikle.. Çok uzun yıllardır kiloluyum ve bunun ne kadar üzücü bir süreç olduğunu çok iyi biliyorum, ne kadar mutlu görünmeye çalışsak ta, kilolu insanlar çok sempatik olur söylemleriyle kendimizi kandırmaya çabalasak da çok üzülüyoruz önce bunu kabul edelim.
 
Biz üzülmüyor olsak bile etrafımızdaki insanlar sanki dünyada başka sorun yokmuş gibi bizlerin kilolarıyla uğraşıp üzülmemizi sağlıyorlar zaten… Bu yüzden hiç çekinmeden ve sonucundan emin olarak bir uzmana gitmek gerektiğinden artık eminim ve tüm arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum..
 
- Zayıflama sürecinizde hangi beslenme alışkanlıklarınız değişti?
 
Tamamı değişti diyebilirim. Çok düzensiz ve abur cubura dayalı bir beslenme şeklim vardı ama şimdi istesem de öyle beslenemiyorum. İçimde adı “Gizem Tutar” olan bir vicdanım var ve beni yanımda değilken bile durdurmayı başarıyor. Elimden geldiği kadar düzenli ve doğru besleniyorum ve kendimi çok sağlıklı hissediyorum…
 
- Sağlıklı kiloda olmak yaşamınıza neler kattı?
 
Bir kere işime çok önemli etkisi oldu sahnede çok daha kendinden emin ve mutluyum. Daha fazla gülümsüyorum, mağazalara gittiğimde istediğim bedende elbise bulabilmenin mutluluğu ise anlatılamaz. Eskiden “ama Sadiye çook kilolusun” diyenler şimdi de “yeter artık bu kadar daha fazla zayıflama” diyerek beni kızdırmayı başarıyorlar ama onlara bile kızamayacak kadar mutluyum artık : )
 
- Eklemek istediğiniz bir konu var mı?
 
Gizem hanıma sonsuuuuuz teşekkürler ediyorum, beni bile zayıflatmayı başardığı için….
 
- Gizem Hanım hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
 
Yukarı da soruları yanıtlarken mutlaka bir uzmana gitmeleri gerekir demiştim. Ama bu uzman herhangi biri olmamalı asla…Bu uzman öyle biri olmalı ki sizin kilo vermeniz onu gerçekten ilgilendirsin ve bunu size fazlasıyla hissettirsin.. Kilo vermeden gittiğiniz zamanlarda biraz sitemli ama asla incitmeden öyle bir kızsın ki kocaman olmanıza rağmen kendinizi mahcup hissedin ve kendinizden vazgeçip onun için de zayıflamaya başlayın. 33 yıllık yaşamımın neredeyse 27 senesini şişman biri olarak geçirdim, yine kilo almam demiyorum dikkat etmezsem alırım tabi, ama artık kaderim olmadığını biliyorum çünkü hayatımda Gizem hanımı tanıyorum.Şunu da itiraf edebilirim ki diyet listesi kilo vermem de %40 etkili olmuştur, benim kilo vermemi sağlayan Gizem hanımın işine olan saygısı, hastasına olan inancı ve motivasyonu, anlayışlı ve son derece insancıl yaklaşımı olmuştur. Sizler de tanıştığınızda benim gibi düşüneceksiniz.
 
Diyetisyen Gizem TUTAR’ın yorumu: Sadiye Hanım’la ilk tanıştığımızda vücut yağ oranı olması gerekenin %12 üzerindeydi. Kemik ve kas yapısı güçlü olduğu için metabolizma hızı orta derecede çalışıyordu. İnanılmaz yoğun bir iş temposu vardı, – benim kadar programı yoğun olan bir danışanım olunca ne zaman nerde aç kalabileceğini de rahatça saptadım J – gün içerisinde aynı benim gibi birkaç kez yer değiştirmek zorunda kalıyordu, bu da çantada taşınan pratik ara öğün gerekliliği, her yerde bulunabilecek basit alternatiflerin olduğu bir beslenme programını zorunlu kılıyordu. Şehir dışı seyahatleri, konser provaları ve programları, bir anda ortaya çıkan seyahatler nedeniyle kimi zaman programının kalorisini olması gerekenden yüksek tutmamız gerektiği zamanlarda oldu. Sadiye Hanım, beslenme programının çok dışına çıktığı zamanlarda bile aslında hiç yitirmedi motivasyonunu, sonuna kadar sahip çıktı programa ve kendi sağlığına. Sağlıklı beslenmenin gerçekten zor olduğu durum ve mekânlarda bile sağlıklı bir seçenek yaratmayı başardı. Şu anda ilk tanıştığımızdan 20 kg daha hafif ve kaybettiği ağırlığın 16 kg yağ dokusundan gerçekleşti. Hoş sohbeti ve şen kahkahaları ile görüşmelerimize her zaman neşe kattı. Koruma programına geçeceğimiz için hem seviniyor, hem de üzülüyorum. Beslenme programını bozduğunu itiraf ederken bu kadar sevimli gözükmeyi kim başarabilir ki sizden başka?
Gizem Şeber Randevu

Gizem ŞEBER

Diyetisyen & Yaşam Koçu

Uygun Randevu Saatleri
TAKİP EDİN
TAKİP EDİN
TAKİP EDİN