Diyet Hizmetleri ve Yaşam Koçluğu | Diyet Hizmetleri | Gebelik Döneminde Beslenme

Gebelik Döneminde Beslenme

Gebelik Döneminde Beslenme

Günümüzde gebelikte yetersiz veya fazla kilo alımının olumsuz etkileri net olarak bilinmektedir. Yetersiz kilo alımı; bebeğin yetersiz gelişimine ve düşük doğum ağırlığı ile Dünya’ya gelmesine ve birçok farklı sağlık sorununa yol açabilir. Gebenin gereğinden fazla kilo alması ise bebeğin gelecekte obezite, diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttırabilir. Gebelikte aşırı kilo alımı, bebeğin düşük veya çok yüksek doğum ağırlığı ile Dünya’ya gelmesine sebep olur.

Gebeliğe zayıf başlayan bir kadının toplamda 12-15 kg, normal başlayan bir kadının 8-12 kg, obez başlayan bir kadının ise 6-10 kg alması yeterli görülmektedir.

Ayrıca anne karnındaki bebeğin besinsel ihtiyaçları dönemsel olarak değişmektedir. Bu nedenle anne adayının trimester adı verilen 3 aylık dönemlere özgü beslenmesi; bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için önemli rol oynamaktadır.

Anne adayının bu dönemde bilinçsiz beslenmesi sadece bebeğe zarar vermemektedir, anne adayının doğumdan sonra osteoporoz, diş sağlığında bozulma, anemi gibi problemlerle karşı karşıya kalmasına da sebep olur.

Merkezimizde; gebenin jinekoloğundan da bilgi alınarak; kan tahlillerine uygun, gebeliğe başlangıç ağırlığına ve gebenin kan şekerine uygun olacak şekilde gebeliğe özel sağlıklı beslenme programı düzenlenmektedir.

Amaç; anne adayının ve bebeğin yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamak, bebeğin kilo alacağı şekilde anne adayının beslenme programını organize etmek ve gereksiz kilo alımını önlemektir. Diğer Sayfalar...
Gizem Şeber Randevu

Gizem ŞEBER

Diyetisyen & Yaşam Koçu

Uygun Randevu Saatleri
TAKİP EDİN
TAKİP EDİN
TAKİP EDİN