Gizem Şeber-İdeal Kilo Hesaplaması

İdeal Kilo Hesaplaması

Yaş:
Boyunuz (cm) :
Kilonuz (kg):
Cinsiyet:

Bir insanın yaşamını en sağlıklı şekilde sürdürebilmesi için vücudunun sahip olması gereken yeterli ağırlığa ideal kilo denir.
Yaygın bir kanı olarak zayıflığın sağlıklı olduğu düşünülse de vücudun normal ve sağlıklı bir şekilde işlemesi için belirli bir miktarda yağa ihtiyacı vardır.
Bu nedenle ideal kilonun altında olmak da üstünde olmak da insan sağlığına zarar verebilmektedir.
İdeal Kiloda Olmanın Faydaları? İdeal Kilonun Üzerinde Olmanın Zararları ?
İdeal kiloda olmak demek öncelikle kişinin sağlıklı olması anlamına gelmektedir. Genetik başka sağlık sorunları olmadığı sürece kişi ideal kilosunda ise pek çok sağlık sorunundan korunmuş olduğu anlamına gelmektedir. İdeal kiloda olmanın faydalarını özetleyecek olursak;
–Vücut ihtiyacı üzerinde yağ kütlesi depolamayacağı için kişi günlük yaşamını çok daha kolay devam ettirebilecektir, hareket kısıtlaması yaşamayacaktır.
-Halsizlik, yorgunluk gibi aşırı kilolu olan ya da idealin altında kilosu olan kişilerin yaşadıkları sağlık sorunlarını yaşamayacaktır.
-Fiziksel görüntüsü iyi olacağı için kilonun neden olduğu psikolojik problemlerle baş etmek zorunda kalmayacaktır.
–İdeal kiloda olmanın faydaları arasında elbette en önemlisi organların etrafı yağlanmayacağı için ilerleyen yaşlarda çok ciddi bir sağlık sorununa yakalanma riskinin düşmesini de sayabiliriz.
İdeal kilonun üzerinde olmanın zararlarından bahsedecek olursak;
–İdeal kilonun üzerinde olmak aslında ciddi sağlık problemlerine davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir.
-Yağ hücreleri her geçen gün biraz daha geniş bir yer kaplayacağı için ideal kilosunun üzerinde olan kişinin organlarının etrafı yağ ile kaplanacaktır. Kalp, karaciğer gibi fonksiyonları hayati öneme sahip olan organların yağlanması çok ciddi hatta ölümcül sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
Aslında ideal kilonun üzerinde olmanın zararları özetlenemeyecek kadar uzun ve kişinin hayatını tehdit eder durumda. Bir kişi her anlamda yani fiziksel, psikolojik, sosyal sağlıklı olmak istiyorsa ideal kilosunda olmaya özen göstermelidir.


Diğer Hesaplamalar

Gizem Şeber Randevu

Gizem ŞEBER

Diyetisyen & Yaşam Koçu

Uygun Randevu Saatleri
TAKİP EDİN
TAKİP EDİN
TAKİP EDİN